Hogyan ússzuk meg az influenzát?
Bár szinte mindannyian átestünk már rajta egyszer-kétszer, mégsem tudunk eleget az influenzáról. Pedig ha alaposan kiismerjük, könnyedén megelőzhetjük!
Bár szinte mindannyian átestünk már rajta egyszer-kétszer, mégsem tudunk eleget az influenzáról. Pedig ha alaposan kiismerjük, könnyedén megelőzhetjük!
Szögezzük le már az elején: az influenzát nem meghűlés vagy baktérium, hanem egy vírus, az influenzavírus okozza. Cseppfertőzéssel vagy a fertőzött személyekkel, tárgyakkal való közvetlen érintkezés által terjed és elsősorban a légutakat támadja meg. A leggyakrabban jelentkező tünetete, a hirtelen fellépő, két-három napon át tartó magas, 38,5 fok feletti láz, végtag- és izomfájdalom, fejfájás, erőtlenség, orrfolyás, köhögés. Jellemző kísérő tünet lehet a fülfájás is, melyet okozhat az orrmelléküregek elzáródása vagy a torok, a garatív fájdalmak kisugárzása.
A megelőzés hármas fogata
Védőoltás
A szakemberek elsődleges tanácsa, hogy aki csak teheti, még a járvány kezdete előtt oltassa be magát influenza ellen. Bár a védőoltásnak elenyésző számban előfordulhatnak mellékhatásai, ezek legtöbbször igen gyengék. Kiemelten javasolt oltani a munkájuk miatt veszélyeztetetteket, a várandósokat, a krónikus betegségben szenvedőket és a csecsemőket 6 hónapos kor felett. A 60 év felettiek és a tartós betegségben szenvedők számára térítésmentes oltóanyag áll rendelkezésre. A kórokozó változékonysága miatt minden évben új oltóanyagot állítanak elő a szakemberek az előző évben a világon leggyakrabban előforduló influenzatörzsekből. Az oltást a védettség kialakítása érdekében évente meg kell ismételni.
Immunrendszer
Ha erős az immunrendszerünk, a betegség nehezebben fertőz. Fontos, hogy a téli időszakban is fogasszunk zöldséget és gyümölcsöt. A rendszeres sport.a megfelelő táplálkozás és pihenés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ellenállóbbak legyünk a vírussal szemben. Öltözzünk rétegesen, hogy testünknek minél kevesebbet kelljen küzdenie a hideg ellen.
Higiénia
Bizonyos higiénés szabályok betartásával elejét vehetjük a vírus terjedésének. Alapos és gyakori kézmosással jelentősen csökkenthetjük nemcsak az influenzával, hanem az egyéb kórokozókkal való megfertőződés veszélyét is. Használjunk eldobható papír zsebkendőt, mely elfedi a szájat és az orrot, majd egyből dobjuk a szemétkosárba!
-LaM-